Obserwuj bloga przez email

Ekspres do kawy LatteGo Philips - czy warto mieć go w swojej kuchni?

Od prawie trzech miesięcy korzystam z ekspresu do kawy Philips LatteGo z serii 5000. Zaczynam dzień od kawy i na kawie go kończę. Mam - na szczęście - bardzo niskie ciśnienie, więc wypicie nawet kilku kaw nie jest dla mnie problemem. I tutaj w zasadzie mogłabym skończyć moją recenzję, gdyż już wiecie czy ekspres sprawdził się, czy też nie 😊 Nie idźmy jednak na łatwiznę! Poniżej znajdziecie garść technicznych danych i moją opinię na temat ekspresu do Kawy LatteGo EP5331.

recenzja na temat ekspresu do kawy latte go philips


Ekspres do kawy LatteGo jest niezbyt duży i nie za ciężki. To ważne cechy, jeśli ktoś ma niewielką kuchnię i ograniczone miejsce na blacie kuchennym. Projektując swoją kuchnię przygotowałam niewielką półkę z myślą o ekspresie. Potem, kiedy kuchnia już była gotowa, trochę się obawiałam, czy miejsca nie będzie za mało. Okazało się, że LatteGo pasuje tam idealnie!
Mój ekspres jest koloru białego, więc pasuje do delikatnie kremowego koloru szafek.
Obudowa jest plastikowa i bez problemu daje się czyścic. Praktycznie wystarczy jedno przetarcie wilgotną ściereczką.

Obsługa ekspresu LatteGo i pierwsze użycie

Bez wątpienia przed zaparzeniem pierwszej kawy należy dokładnie przeczytać instrukcję. Zaoszczędzi nam to czasu przy odgadywaniu co i jak działa, a także - co najważniejsze - zapewni prawidłową pracę urządzenia. Lepiej wiedzieć niż domyślać się, nie uważacie?

Filtr AquaClean

Filtr zapobiega osadzaniu się osadów z wody i kamienia, a także dba o czystość wody, która jest ważna, aby kawa zawsze była smaczna. Każdy filtr wystarcza na przygotowanie 625 filiżanek kawy (lub na 3 miesiące), a potem należy go zmienić. Ekspres da nam znać, kiedy wydajność filtra spadnie do 10 procent. Urządzenie trzeba odwapniać po wykorzystaniu 8 filtrów, czyli po zaparzeniu 5000 porcji kawy.

Twardość wody

Ekspres posiada opcję water hardness, którą również należy odpowiednio skonfigurować.
Dołączonego pasek-tester należy zanurzyć w wodzie z kranu na 1 sekundę. Po odczekaniu 1 minuty pasek zabarwi się. Liczbę zabarwionych na czerwono kwadracików należy wybrać w panelu ekspresu i zatwierdzić.

Personalizacja ekspresu

Ekspres daje możliwość ustawienia ilości przygotowywanych kaw z dodatkiem lub bez dodatku mleka. Jest także opcja regulowania mocy kawy (funkcja aroma strength) oraz stopnia zmielenia ziaren (pokrętło w pojemniku na ziarna kawy). Ustawienia można zapisać w pamięci urządzenia.

Kawa w ziarnach czy kawa mielona?

Mniej więcej po środku pojemnika na ziarna kawy, znajduje się pojemnik, do którego można wsypać kawę już zmieloną. Ja tę funkcję wykorzystałam w pierwszych dniach działania ekspresu, gdyż miałam jeszcze trochę mielonej kawy, której nie chciałam wyrzucać. Taka opcja jest bardzo praktyczna, choć na pewno nie jest wykorzystywana regularnie. Najsmaczniejsza kawa to przecież ta, która została zmielona tuż przed zaparzeniem.

opinia na temat ekspresu do kawy latte go philips, daylicooking


Tacka-ociekacz do wody

Jest to element, który budzi kontrowersje wśród użytkowników. Dla niektórych ma zbyt małą pojemność, a niewielki plastikowy wskaźnik mało czytelnie pokazuje, że pora go opróżnić. W warunkach domowych nie parzy się jednak (lub bardzo sporadycznie) jednocześnie kilkunastu kaw kilka-kilkanaście razy dziennie. Według mnie tylko wtedy pojemność tacki mogłaby być problemem.

Wyjmowany pojemnik na wodę

Pojemnik jest z przeźroczystego plastiku i ma rączkę. Łatwo można go wyjąć, postawić pod kranem i dolać wody. Mieści się w nim ok. 1 litr. Ja go nie wyjmuję zbyt często, wole dolewać wody dużym kubkiem-miarką.

kawa mielona do ekspresu, recenzja ekspresu lattego, daylicooking


Spieniacz do mleka

W ekspresie LatteGo spieniacz jest bardzo praktyczny. Ma formę niewielkiego, składanego z dwóch części kubka z pokrywką. Brak w nim jakichkolwiek rurek czy przewodów, które są dość kłopotliwe do mycia, bo jak cienką rurkę dokładnie umyć w środku? Spieniacz zakłada się jednym ruchem umieszczając go na wystającej dyszy. Poza tym można go myć w zmywarce, co jest ważne dla osób szczególnie pilnujących czystości. Na pojemniku są oznaczenia ile mleka należy wlać do przygotowania konkretnego rodzaju kawy.

spieniacz do mleka, jak spienić mleko do latte, daylicookingCzyszczenie i konserwacja ekspresu LatteGo

Z ekspresu korzystam już prawie 3 miesiące. Utrzymanie go w czystości nie przysparza większych problemów ani nie jest czasochłonne. Przyznam się, że tego się trochę obawiałam, bo gdyby wymagało to dłuższego czasu, to pewnie szybko ekspres poszedłby w zapomnienie stojąc najpierw bezczynnie na szafce, a potem w szafie. Czyszczę ekspres po zaparzeniu kilku kaw, a najczęściej wieczorem, abym rano mogła tylko podstawić szklankę i wcisnąć przycisk. Dziennie zaparzam 10-15 kaw. Są to różne kawy: z mlekiem i bez mleka.
Jak więc to wygląda w praktyce?
Spieniacz do mleka myję na bieżąco, czyli po zrobieniu kawy. Jak już pisałam, jest to czynność prosta i szybka, a po każdym użyciu na wyświetlaczu pojawia się obrazkowy komunikat przypominający o tym. Co drugi dzień wkładam go do zmywarki.
Pojemnik na zaparzoną kawę opróżniam 1-2 razy dziennie - wyjmuje się go w prosty sposób: po wysunięciu tacki-ociekacza zdejmuje się z niej pojemnik. Uwaga: pojemnik po umyciu powinien być z zewnątrz wytarty z wody, gdyż czasami ekspres może błędnie sygnalizować przepełnienie go.
Tackę-ociekacz również opróżniam 1-2 razy dziennie.
Jednostka zaparzająca, czyli mechanizm znajdujący się wewnątrz ekspresu również wymaga co jakiś czas wyczyszczenia. Ja robię to raz w tygodniu. Średnio raz w miesiącu trzeba przeczyścić urządzenie przy pomocy tabletki czyszczącej. Blok zaparzający należy również przesmarować specjalnym smarem, w zależności od intensywności użytkowania ekspresu co 4 lub co 1 miesiąc.
W zestawie jest załączony pędzelek, który rewelacyjnie sprawuje się jako pomoc przy czyszczeniu zagłębień.
Dokładne dane na temat czyszczenia i konserwacji znajdziecie na stronie producenta ekspresu.

czyszczenie i konserwacja ekspresu do kawy, jak często myć ekspres, daylicooking


Gdybyście szukali większej ilości danych technicznych, ogólnych informacji lub filmów instruktażowych, to również polecam Wam materiały na stronie producenta ekspresu.


Pora na podsumowanie, moje uwagi i spostrzeżenia na temat obsługi i pracy ekspresu LatteGo


Jak już wspomniałam dziennie zaparzam 10-15 kaw. Na początku brakowało mi oznaczenia pojemności konkretnych kaw. Oprócz, oczywiście, espresso. Tu nie ma wątpliwości, że kawa jest raczej dość mikroskopijnych rozmiarów. Z czasem nauczyłam się na pamięć który kubek/szklanka/filiżanka do której kawy.
Ekspres daje możliwość niezależnego wykorzystania wrzącej wody lub spienionego mleka. Są to opcje bardzo przydatne w sytuacji, kiedy chcemy szybko zaparzyć herbatę lub zrobić kawę rozpuszczalną z dodatkiem mleka. Wtedy wystarczy wsypać do kubeczka potrzebną ilość, w menu wcisnąć opcję hot water i błyskawicznie mieć gotowy napój. Ilość wody jest regulowana przyciskiem, podobnie jak przy opcji milk froth. W ten sposób można przygotować kawę zbożową ze spienionym mlekiem dla osoby, która prawdziwej kawy nie może pić. Dzieci natomiast będą miały frajdę pijąc kakao z pianką przygotowane w ekspresie do kawy.
Ekspres ma główny włącznik z tyłu i podświetlony przycisk z przodu. Kiedy nie jest używany przez pewien czas, przepłukuje dysze niewielką ilością wrzątku i przełącza się w tryb czuwania. Aby go potem włączyć wystarczy wcisnąć mrugający na czerwono przycisk. Dysze ponownie się przepłukują i ekspres gotowy jest do pracy. Jest to bardzo dobra opcja, bo zawsze mamy pewność, że dysze są czyste i nie pozaklejane resztkami kawy.
Wyjmowany pojemnik na wodę jest wygodny, jednak klapka zamykająca zbyt mało odchyla się i czasami niechcący zamyka się z trzaskiem. Zdecydowanie lepszą opcją byłaby klapka zdejmowana lub otwierana pod większym kątem. Łatwiej byłoby też dolać wodę bez wyjmowania pojemnika.
Ekspres nie posiada bezpośredniego przyłącza do wody, co akurat uważam za zaletę. Przyłącze wody w pewnym sensie wymusza miejsce, gdzie ekspres stoi. Dla osób takich jak ja, które lubią przestawianie, byłoby to mało atrakcyjne. Właśnie dlatego tę cechę uważam za bardzo pozytywną.

ekspres do kawy latte go philips, gdzie kupić ekspres do kawy, jaki ekspres opinie, daylicookingCzy polecam ekspres LatteGo?

Polecam z całego serca każdemu kawoszowi. Jest prosty w obsłudze i czyszczeniu, co jest wielką zaletą. Przygotowanie kawy zajmuje chwilę, więc nawet podczas nawału obowiązków można to zrobić bezproblemowo i bez dłuższego odrywania się od pracy. Kiedy pracuję dłuższy czas przy komputerze to dobra kawa działa jak doładowanie akumulatora. Wystarczy wtedy chwila, żeby obok stał wielki kubek cudownej latte. Mleczka pianka jest idealnie kremowa i skutecznie kusi, aby wyjadać ją łyżeczką.
Ekspres sprawdził się także podczas wizyt gości, bo z jego pomocą mogłam podać każdemu taki napój, jaki lubi. Dla dzieci kakao lub gorąca czekolada z pianką to była niezła frajda.
Wielką zaletą jest łatwość utrzymania ekspresu w czystości. Gdyby było to skomplikowane i czasochłonne to obawiam się, że nawet dobra kawa nie przekonała mnie do regularnego używania go. Jeśli więc szukacie odpowiedniego dla siebie ekspresu do kawy, to weźcie pod uwagę ekspresy LatteGo - polecam!

najlepsza kawa latte, recenzja ekspresu do kawy, jaki ekspres najlepszy, daylicooking


jak zrobić espresso, czy warto kupić lattego, daylicooking

jak zrobić kawę latte, recenzja ekspresu do kawy, ekspres do biuraBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...