Obserwuj bloga przez email

Zlewozmywak kuchenny - jaki wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem

Właściwy wybór zlewozmywaka do kuchni jest dość istotny dla komfortu późniejszego użytkowania kuchni. Wie o tym każdy, kto choć trochę gotuje i piecze. Sklepy stacjonarne i internetowe pełne są najróżniejszych modeli, zachwalając każdy z nich. Jak jednak wybrać taki, który naprawdę będzie najlepszy? Postaram się Wam pomóc, korzystając z moich własnych doświadczeń.

ergonomiczna kuchnia, zlew do kuchni, najlepsze zlewy, daylicooking

Jak dobrać zlewozmywak najlepszy do naszej kuchni?

Zanim przystąpimy do wyboru odpowiedniego zlewozmywaka, należy zastanowić się czego od niego oczekujemy i w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Zupełnie inne potrzeby ma ktoś, kto niewiele gotuje, a kuchnia służy mu do przygotowywania szybkich i prostych posiłków tylko podczas weekendów, a zupełnie czegoś innego oczekuje od zlewu osoba gotująca codziennie i nie tylko proste potrawy. O ile pierwsza osoba może pozwolić sobie na wybór pod kątem wyglądu, to ta druga raczej powinna bardziej zwrócić uwagę na funkcjonalność. Nie zawsze bowiem atrakcyjny wygląd idzie w parze z funkcjonalnością.

Kształty zlewozmywaków

Zlew jednokomorowy

Jest dobrym wyborem nie tylko do małej kuchni, ale także w sytuacji, kiedy korzystamy ze zmywarki. To ona przejmuje największy ciężar zmywanych naczyń. Warto zwrócić uwagę, aby taki zlew był odpowiednio szeroki i głęboki. W przypadku kuchni "czynnej" sporadycznie, może być niewielki i płytki. Jednak do kuchni, która pracuje pełną parą, powinien to być zlewozmywak szerszy i głębszy. Dlaczego? Wystarczy wyobrazić sobie największy domowy garnek w takim zlewie. Czy uda się go wygodnie umyć? Czy uda się go dobrze i wygodnie opłukać pod bieżącą wodą? Dużych garnków raczej nie myje się w zmywarkach, gdyż zajmują dużo miejsca i takie zmywanie staje się nieekonomiczne.


Zlew dwukomorowy

Kiedy w kuchni nie ma zmywarki, taki zlew jest bardzo przydatny. Można zmywać naczynia w jednej komorze, a do wstępnego odsączenia z wody, przekładać do drugiej komory. Jeśli mamy większą ilość warzyw czy owoców, które chcemy umyć, wtedy także z pomocą przyjdzie druga komora: myjemy w jednej, a umyte przekładamy do drugiej. Dwukomorowy zlewozmywak może stanowić alternatywę dla suszarek do naczyń.

Zlew trzykomorowy

Od pewnego czasu i takie są w sprzedaży. Między jedną, a druga komorą znajduje się trzecia, najczęściej znacznie mniejsza. Można ja wykorzystać do płukania warzyw, owoców czy też ich odsączania po umyciu.

Zlew z ociekaczem

Zlewozmywaki z ociekaczami najczęściej dotyczą jednokomorowych, ale są też i dwukomorowe. Taki ociekacz to dobry zamiennik suszarki do naczyń. Jeśli myjemy duże garnki, to na takim ociekaczu bardzo wygodnie można je "podsuszyć".


Sposoby montażu zlewozmywaka

Kuchenne zlewozmywaki można zamontować w następujący sposób:

  • nakładając je na korpus szafki (najprostszy i najwygodniejszy sposób, bo nie wymaga precyzyjnego docinania blatu),
  • nakładając je na wycięty w blacie otwór,
  • montując je na specjalnym stelażu bezpośrednio do ściany.
Wycinając otwór w blacie, aby osadzić zlewozmywak, należy pamiętać o precyzyjnym wymierzeniu tego otworu. Bardzo często producenci zlewów dołączają specjalny szablon lub dokładne wymiary, które pomogą w wycinaniu. Nieprecyzyjne odmierzanie "na oko" może skończyć się małą stabilnością zlewu lub - w skrajnych przypadkach - koniecznością zakupu nowego blatu. Dobrze jest także zaimpregnować brzegi blatu przed osadzeniem zlewu, a następnie (po osadzeniu) uszczelnić silikonem miejsce styku blatu i zlewu. Zapobiegnie to podciekaniem wody i wsiąkaniu jej w blat.


Materiały, z jakich zrobione są zlewozmywaki

Zlew metalowy, kwasoodporny

Dość popularny, głównie chyba ze względu na cenę. Na rynku dostępne są dwa rodzaje: błyszczące i matowe. Błyszczące są piękne, ale wszystko na nich widać i po każdym użyciu należy dokładnie je wytrzeć do sucha. Bardzo widocznie osadza się na nich kamień z wody. Matowe są znacznie mniej wymagające. Nie trzeba ich aż tak dokładnie wycierać, a kamień, choć osadza się, jest trochę mnie widoczny.

zlew kwasoodporny, metalowy zlew do kuchni, najlepszy zlew, daylicooking


Zlew granitowy

Są ciężkie, więc wymagają solidnej szafki, na której są zamocowane. Bardzo trwałe, odporne na mechaniczne uszkodzenia, detergenty, czy też skrajne temperatury. Niestety są za to wrażliwe na przebarwienia takie, jakie mogą powodować wino, kawa czy buraki. Należy szybko spłukać wodą taką substancję i przemyć zlew płynem do naczyń. Co jakiś czas warto taki zlew zaimpregnować specjalnym preparatem, aby zachował swój piękny wygląd. Niektórzy producenci polecają używanie najzwyklejszego oleju jadalnego. Do bieżącego czyszczenia wystarczy używać płynu do naczyń.
Zlewy granitowe są dość drogie i jeśli sprzedawca oferuje go w niskiej cenie, to raczej niemal pewne, ze nie jest to granit.


Zlew kompozytowy

Imituje kamień, może być w wielu kolorach, jest tańszą alternatywą dla drogich granitowych. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Ich finalna jakość i właściwości zależą od ilości użytego materiału mineralnego i żywic.

zlew kuchenny kompozytowy, zlewozmywak kompozytowy, daylicooking


Zlew ceramiczny

Jest chyba najprostszy do utrzymania w czystości. Dość wytrzymały na temperaturę i przebarwienia. Nie lubi jednak szorstkich i żrących preparatów czyszczących, gdyż te mogą uszkodzić jego powierzchnię. To już jest prosta droga do brzydkich przebarwień.

najlepszy zlew do kuchni, zlewozmywak ceramiczny, kuchenne zlewozmywaki, daylicooking


Pewnie zastanawiacie się jaki zlewozmywak jest w mojej kuchni? 

Biały, ceramiczny, duży i głęboki. Kolor jest bardzo uniwersalny i pasuje do mojej jasnej kuchni. Materiał, a jakiego jest wykonany gwarantuje trwałość. Wystarczy, żebym pamiętała, aby go nie szorować niczym drapiącym ani żrącym. Duża, głęboka komora zapewnia mi komfort mycia największych garnków bez obijania ich o krawędzie zlewu. 
W mojej kuchni sprawdziłam już oba rodzaje zlewów metalowych, miałam też zlew granitowy. Do metalowych już na pewno nie wrócę, ale nad granitowym się zastanawiałam. Jednak w sytuacji naprawdę dużych kosztów remontu kuchni, zdecydowałam się na zlew ceramiczny. Porządny granitowy zlewozmywak kosztuje naprawdę dużo, więc tym razem z niego zrezygnowałam. Gdybym jednak miała komukolwiek poradzić jaki zlewozmywak kupić, to powiedziałabym: zastanów się czego po nim oczekujesz, a potem wybieraj 

najlepsze zlewy kuchenne, jak dobrać zlew do kuchni, z czego zrobione są zlewozmywaki, daylicooking

ceramiczny zlewozmywak kuchenny, jak dobrać zlew, z czego zrobione są kuchenne zlewozmywaki, daylicooking


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...