Obserwuj bloga przez email

Smaki wielokulturowości - poznaj kuchnie innych krajów

Jakiś czas temu zostałam zaproszona do wzięcia udziału w nietypowej akcji. Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć poprosiło mnie o to, aby przybliżyć moim czytelnikom kuchnię i kulturę krajów, między innymi tych, z których do Europy (i nie tylko) napływają uchodźcy. Temat uchodźców jest dość drażliwy na tle wydarzeń, jakie od dłuższego czasu mają miejsce na naszym kontynencie. Z jednej strony nie dziwię się tym, którzy głośno krzyczą o niechęci do napływającej ludności. Trudno podchodzić obojętnie do sytuacji, kiedy słyszymy o wybuchach, zamachach i zamieszkach. Sama przeżyłam dwukrotnie potworny stres, kiedy to w bliskiej odległości od miejsc zamachu byli moi bliscy. Jednak nie chcę wrzucać wszystkich ludzi do jednego wora. Nie możemy przecież zakładać, że wszyscy z "tamtych regionów" to terroryści czyhający na nasze życie. 

Około rok temu zafascynowałam się współczesnym kinem tureckim. Zupełnie przez przypadek obejrzałam film, w którym akcja toczyła się we współczesnym Stambule. I wiecie co? Byłam w szoku jaki to piękny kraj. W jeszcze większym szoku byłam...nad własną ignorancją i niewiedzą o świecie. Moje wyobrażenie o Turkach krążyło wokół budek z kebabami, niechlujnych mężczyzn z niemieckich dzielnic i kobiet pozakrywanych czarnymi "kreacjami". O politycznych zawirowaniach już nawet nie wspomnę... Kiedy zaczęłam szukać informacji o tym kraju, to dotarło do mnie, że bardzo łatwo przychodzi nam ocenianie na podstawie marginesu, jaki zobaczyliśmy. Właśnie dlatego postanowiłam się przyłączyć do akcji "Smaki Wielokulturowości".

Na stronie internetowej Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć możecie pobrać zupełnie za darmo e-booki z przepisami charakterystycznymi dla różnych krajów. W tej chwili dostępne są przepisy z Palestyny, Belgii i Finlandii. Co miesiąc publikowany jest kolejny e-book, więc jeśli interesuje Was kuchnia konkretnego kraju, to warto tam zaglądać. Można również zapisać się na newsletter, a wtedy każda nowa publikacja będzie wysyłany na Waszą skrzynkę mailową. Przepisy powstają w ścisłej współpracy z przedstawicielami danych krajów, więc bez obaw, nie będą to dania "spolszczone".

Kochani, żeby wszystko było jasne: nie namawiam Was do pokochania terrorystów. Namawiam Was do poznawania kultur innych narodów, bo tylko w taki sposób możemy się zrozumieć. Źli ludzie są wszędzie, w naszym kraju też ich nie brakuje.

Oto kilka słów od Kasi:

Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć jest organizacją pozarządową działającą w formie stowarzyszenia o charakterze pożytku publicznego.
Działamy na rzecz ochrony praw człowieka, przede wszystkim świadcząc bezpłatną pomoc prawną osobom z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym i dyskryminacją, w tym w szczególności uchodźcom, bezpaństwowcom i ofiarom handlu ludźmi. Przez 16 lat działalności udzieliliśmy bezpłatnej pomocy prawnej niemal 15 000 osób. Oprócz pomocy prawnej angażujemy się także w inicjatywy promujące poszanowanie praw człowieka, tolerancję i przeciwdziałanie dyskryminacji.
Projekt #SmakiWielokulturowości ma dla nas innowacyjny charakter. Nasze regularne działania polegają przede wszystkim na pracy prawniczej, którą świadczymy poprzez regularne wizytacje na granicy oraz w strzeżonych (zamkniętych) ośrodkach dla cudzoziemców i w ośrodkach dla uchodźców. Jesteśmy też partnerem wykonawczym UNHCR w Polsce. W związku ze zmianami w Polsce i w Europie, będących pokłosiem kryzysu uchodźczego, doszliśmy jednak do wniosku, że sama praca prawnicza nie wystarczy. Ze względu na przyjęcie przez Polskę bardzo negatywnego stosunku do uchodźców i dramatyczny wzrost nastrojów wrogich nie tylko wobec uchodźców, ale do osób innych kultur w ogóle, uznaliśmy, że naszą misją jest również krzewienie pozytywnych i tolerancyjnych postaw wśród Polaków.

Pamiętajcie, że na przestrzeni wieków my także byliśmy uchodźcami i emigrantami ekonomicznymi. I także wśród nas byli tacy, którzy bardzo zepsuli opinię o wszystkich Polakach. Do dzisiaj w Niemczech słychać głosy, że Polak to złodziej, a Polka to pani lekkich obyczajów. Zanim więc wydamy opinię CAŁEMU narodowi, spróbujmy go poznać choćby odrobinę. Może zaczniemy od kuchni?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...