Obserwuj bloga przez email

Kawa kawie nierówna - poznaj GetCoffee.co

O preferencjach smakowych trudno dyskutować, bo każdy z nas ma swoje ulubione smaki. Jednak sama jakość kawy jest bardzo ważna. Ja należę do kawoszy, którzy kawą delektują się. Jeśli mam napić się byle jakiej, to wybieram herbatę. Też dobrą, bo bylejakość to coś okropnego. Nie uważacie?

jak się robi rozpuszczalną kawę, jak najlepiej dobrać kawę, która kawa jest najlepsza, daylicooking

Kawa kawie nierówna, jednak jakimi kryteriami kierować się szukając tej najlepszej?
Sklepowe półki uginają się pod kolorowymi torebkami, puszkami i słoiczkami. Firmy prześcigają się w pomysłach na ciekawe opakowanie, bo przecież teoretycznie jemy i pijemy najpierw oczami. Czy jednak naprawdę świadomy konsument kupi produkt spożywczy, bo spodobało mu się opakowanie?... Chyba tylko wtedy, kiedy kupuje dla samego opakowania, które można wykorzystać do innych celów. W przeciwnym razem na pewno nie jest świadomy.

Kawa rozpuszczalna? 
Czy wiecie jak powstaje ten brązowy proszek, który wsypujemy do kubka i zalewamy wodą? Mówiąc w skrócie kawa jest zaparzana w maksymalnie stosunkowo nie wielkiej ilości wody, a następnie ta woda jest usuwana. Stosuje się dwie metody: na gorąco i na zimno. W pierwszym przypadku bardzo gorące powietrze usuwa (odparowuje) wodę, aż do uzyskania całkowicie suchego proszku. Druga metoda jest znana wielbicielom liofilizowanych owoców: w bardzo niskiej temperaturze wywar najpierw zamarza, a potem wysycha. Taka kawa powstaje najczęściej z ziaren gorszej jakości.

Kawa mielona?
To bardzo wygodne sięgnąć po torebkę, w której jest już zmielona kawa. Jednak czy na pewno jest tam dobrej jakości kawa? Czy na pewno tylko kawa?...
Pomińmy już kwestie jakości, żeby nie wdawać się w teorie spiskowe o tzw. zmiotkach i resztkach lądujących w przemysłowych młynkach. Wystarczy prosty test: zaparzyć kawę mieloną i dokładnie taką samą kupioną w ziarenkach po samodzielnym zmieleniu. Różnica w smaku i aromacie jest zauważalna.

Kawa w ziarenkach?
TAK! Zdecydowanie tak.
Dobrej jakości młynek do kawy nie jest już produktem luksusowym. Ważne jest, aby był to młynek żarnowy, a nie taki z ostrym śmigiełkiem. Dlaczego? Młynek żarnowy miażdży ziarna, rozdrabniając je do pożądanej grubości. Ideałem jest taki młynek w wersji ręcznej.
Młynki z ostrzami mieląc, nagrzewają mieloną kawę. Ostrza obracają się przecież bardzo szybko i właśnie w ten sposób rozdrabniają ziarna. Różnice między tymi dwoma typami młynków można śmiało zestawić z różnicami między tradycyjną sokowirówką, a wyciskarką wolnoobrotową. Tu jest sok i tu jest sok...różnią się jednak jakością.
Kawa po zmieleniu bardzo szybko traci aromat, więc warto mielić ją bezpośrednio przez parzeniem.

jak dobrać najlepszą kawę?, jak powstaje kawa rozpuszczalna?, daylicooking


Jakość ziaren ma znaczenie.
Jakiś czas temu trafiłam na GetCoffee.co, fajne miejsce dla kawoszy. Sklep z kawą nieprzypadkową - tak bym to określiła. W prosty sposób można wybrać sobie kawę, która po prostu będzie smakowała. Ktoś sprytny przygotował krótki quiz, na podstawie którego dość precyzyjnie można dopasować odpowiednią kawę. I wiecie co? To działa. Do tej pory spróbowałam dwóch kaw: Yirgacheffe i Yellow Bourbon. Moim typem jest ta pierwsza.


Kawa, którą otrzymujemy po złożeniu zamówienia, jest naprawdę świeżo palona. Na każdym opakowaniu znajdziecie datę palenia. Moja przesyłka dotarła około 10 dni po paleniu.
Należy pamiętać, że kawa jest najlepsza od kilku dni (musi chwilę odleżeć, aby odgazować), do około 4 tygodni po wypaleniu. Nie traci jednak wiele przez kolejne pół roku, jeśli jest zamknięta w oryginalnym opakowaniu.


Można powiedzieć, że kawa to kawa i nad czym się tutaj rozwodzić. Jednak dla mnie ma znaczenie to, co jem i piję. Marketowe kawy (nawet te droższe) niestety nie powalają jakością. Mało w nich smaku i aromatu. Parafrazując filmowy cytat: mało kawy w kawie. GetCoffee.co powinni kojarzyć blogerzy z niedawnej poznańskiej imprezy Blog Conference. To własnie ta firma dbała o nas w niedzielę i serwowała kawę, która niektórych niemal dosłownie stawiała na nogi 😊A jaką Ty pijesz kawę??


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...