Obserwuj bloga przez email

Perfekcyjna pani domu? Ty także możesz nią być

Pragnienie bycia perfekcyjną panią domu ogarnia coraz więcej z nas. A wszystko zaczęło się od brytyjskiego programu Anthei Turner...

Chcemy, aby nasze domy były wspaniałe pod każdym względem. Pięknie urządzony, czyściutki i żeby teściowej dech zaparło z pozytywnego wrażenia. Nie każda jednak kobieta rozpoczyna swoje samodzielne gospodarzenie z pełną wiedzą jak się do tego zabrać. Chciałabym podzielić się z Wami kilkoma wskazówkami, jak najefektywniej  dbać o dom oraz podpowiedzieć, jak poradzić sobie z kilkoma problemami.  Są to spostrzeżenia zebrane przeze mnie przez "kilka" lat mojego bycia panią domu, nie zawsze perfekcyjną 😊


jak zostać perfekcyjną panią domu?, perfekcyjna pani domu, domowe porady, daylicooking

Świeże powietrze

Nawet najczystsze mieszkanie trzeba wietrzyć. Bez tego nasza praca będzie trochę niekompletna. Wyobraźcie sobie dom niby czysty, niby bez śladów kurzu i z idealnym porządkiem, ale...niefajnie pachnący. Poza tym oddychając wciągamy do naszych płuc drobinki kurzu, pleśni, grzybów... lepiej chyba częściej wietrzyć i wdychać więcej tlenu, prawda? (Problem ze smogiem w dużych miastach to już zupełnie inna sprawa...)

Jak najlepiej wietrzyć mieszkanie? 

Zimą oczywiście przy zakręconych grzejnikach, żeby ciepło z nich nie uciekało przez okno, które otwieramy jak najszerzej. Wietrzymy krótko, lecz intensywnie, gdyż zależy nam na wymianie powietrza, a nie na wyziębieniu pomieszczenia. Właśnie dlatego zawsze podczas wietrzenia należy odsunąć firanki.
Wietrzenie i dobra wentylacja mają też olbrzymi wpływ na eliminowanie nadmiernej wilgoci z mieszkania, bo w ślad za wilgocią idzie pleśń. A jak już "dorobimy się" zagrzybiałych i zapleśniałych ścian i mebli, to nie będzie tak łatwo pozbyć się problemu. Tlen działa grzybo- i bakteriobójczo, więc nie żałujmy go naszym mieszkaniom.

jak najlepiej odkurzać?, jak dobrać odkurzacz, jak się prawidłowo odkurza, poradnik domowy, daylicooking

Kurz to nie tylko problem estetyczny - to także zagrożenie dla zdrowia

Żeby pozbyć się wszędobylskiego kurzu musimy często odkurzać i wycierać meble. Kurz to pożywka dla roztoczy, które z kolei są niekorzystne dla nas, ludzi. Coraz więcej osób jest na roztocza uczulonych, wywołują one liczne alergie, choroby płuc i oskrzeli. Jak zatem sprzątać, aby kurzu pozbywać się jak najdokładniej?
Sprzątanie zaczynaj przede wszystkim od schowania lub nakrycia pościeli, żeby nie kurzyć jej niepotrzebnie. Następnie uporządkuj mieszkanie, a dopiero potem odkurz. Wycieranie kurzu z mebli pozostaw na koniec i zaczynaj od najwyższych półek. Znam sporo osób, które najpierw wycierają kurz (często zaczynając od niższych półek), a na końcu odkurzają i nie dadzą się przekonać, że podczas odkurzania wzbijamy do góry drobinki kurzu i osiada on na meblach. Wystarczy włączyć odkurzać w intensywnie nasłonecznionym pomieszczeniu i spojrzeć pod światło.


porządki w szafach, jak właściwie układać ubrania, jak zadbać o czystość w szafach, daylicooking, poradnik domowy

Porządki w szafach i zagospodarowanie przestrzeni

Nie znam domu, gdzie szaf byłoby przynajmniej w sam raz. Wszędzie się słyszy, że mamy mało miejsca, że nie wiadomo gdzie przechowywać ubrania, walizy czy buty. Niestety, nie każdy z nas ma do dyspozycji wielkie garderoby.
Układając w szafie ubrania zadbajmy o to, aby te najczęściej noszone były pod ręką. Ubrania, które zakładamy kilka razy do roku niech będą schowane głębiej, wyżej, niżej - nie pod ręką. Najbliżej niech są ułożone rzeczy, po które sięgamy najczęściej.
Walizki i torby, których nie możemy złożyć, aby zajmowały mniej miejsca, można wykorzystać do przechowania grubych kurtek czy zapasowej pościeli. Niech nie stoją puste.
Buty najlepiej przechowywać w kartonikach, w jakich je kupujemy. Kozaki, buty zimowe z wyższą cholewką po sezonie wyczyśćmy dokładnie i przede wszystkim osuszmy. Dobrze jest wypełnić je gazetami, żeby nie zagniatały się i nie odkształcały. Do pudełek z butami i do szafek warto włożyć delikatne odświeżacze i pochłaniacze zapachu. Idealnie do tego celu nadają się np. saszetki z herbatą lub woreczki bawełniane z grubo zmieloną kawą.
Drobiazgi trzymajmy w pudełeczkach, woreczkach i szkatułkach. Łańcuszki, koraliki i wisiorki wieszajmy na specjalnych uchwytach, wtedy nie plączą się. Można je także przechowywać w pojedynczych, niewielkich woreczkach strunowych. Szaliki, apaszki i krawaty można wieszać na wieszakach ubraniowych. Kolczyki dobrze jest wkłuwać do małych kawałków styropianu lub kartoników. (Przy wszystkich drobiazgach nieocenione są też różnej wielkości woreczki strunowe,do nich można zapakować od delikatnych bluzek po drobną biżuterię.)

Ginące (w tajemniczych okolicznościach) skarpetki to problem w wielu domach. Zazwyczaj o pożeranie pojedynczych skarpetek obwinia się pralki lub tajemnicze istoty lubujące się w tej części garderoby. Rzeczywistość jest jednak bardziej prozaiczna: nasze niedbalstwo. Najprostszym sposobem na skarpetki jest łączenie ich w pary zaraz po zdjęciu z suszarki. To zajmuje chwilę, a skutkuje tym, że zawsze pod ręką jest para, a nie pojedyncze sztuki.


Jak dbać o pościel?, jak prać pościel?, jak pościel wietrzyć?, sposoby na czystą pościel, jak długo żyją roztocza?, w jakiej temperaturze giną roztocza?, daylicooking, czysta pościel, poradnik domowy


Czysta pościel to zdrowy sen. Jak dbać o pościel? Jak często ją zmieniać?

Moim zdaniem nie ma ściśle określonego czasu, po którym pościel należy zmieniać. Na pewno latem, kiedy pocimy się znacznie bardziej, należy robić to częściej niż zimą. Swoje pościele zmieniam średnio co 2-3 tygodnie, w zależności od pory roku i konieczności.

Optymalna temperatura prania pościeli to 60℃

Białe poszewki i prześcieradła z czystej bawełny można co jakiś czas wyprać w temperaturze 95℃, nie jest to jednak konieczne. Szkodliwe, alergizujące roztocza giną w temperaturze powyżej +45 i poniżej -18℃. Z tego powodu wietrzenie pościeli powinno się odbywać zimą, kiedy jest największy mróz. Wystawianie pościeli latem mija się z celem. Nic, poza krótkotrwałym świeżym zapachem, nie uzyskamy.

Jak wietrzyć pościel latem? 

I na to jest sposób. Wystarczy poduszkę lub kołdrę zapakować do foliowego worka i odkurzaczem odessać powietrze, aby zajmowały mniej miejsca. (Takie worki, specjalnie przeznaczone do przechowywania rzeczy po usunięciu z nich powietrza, można kupić w sklepach.) Tak zapakowaną pościel włożyć do zamrażarki na kilka-kilkanaście godzin. Po rozpakowaniu i lekkim przetrzepaniu mamy zdrową, pozbawioną roztoczy pościel.
jak prasować?, co zrobić kiedy nie lubi się prasować, poradnik domowy, daylicooking

Nie lubisz prasować? Ja też nie. 

Nigdy prasowanie nie było czynnością przeze mnie lubianą. I nie zamierzam udawać, że kocham to. Ja po prostu nienawidzę żelazka! No tak, ale głupio jakoś chodzić w pogniecionych ubraniach, prawda? I na to jest rada.
W miarę możliwości wybieram ubrania, których nie trzeba prasować. Kiedy robię pranie, to nie odwirowuję maksymalnie i staram się od razu wieszać je na suszarkę. (Jeśli odwleka się rozwieszenie prania, wtedy zagniecenia utrwalają się i raczej bez żelazka się nie obędzie.) Zanim jednak je rozwieszę, to dokładnie strzepuję i wygładzam każdą rzecz, a klamerki staram się tak przypiąć, aby zagniecenia były jak najmniej widoczne. Jasne, nie zawsze jest to sposób idealny, ale w większości przypadków się sprawdza. Podobno niektóre pralko-suszarki są w tej kwestii całkiem niezłe. Zamierzam to sprawdzić w niedalekiej przyszłości 😉


ergonomia w kuchni, jak najlepiej układać w kuchennych szafkach, porządek w szafkach kuchennych, kuchnia perfekcyjnej pani domu, poradnik domowy, daylicooking

Ergonomia i porządek w kuchni. Jak zorganizować pracę, aby była lżejsza?

Aby praca w kuchni była przyjemna i niestresująca, należy zadbać o właściwe rozmieszczenie sprzętów i produktów. Tutaj zasada jest taka sam jak przy porządkach w szafach: to, co używamy często musi być pod ręką. Natomiast to, z czego korzystamy sporadycznie niech będzie schowane głębiej lub wyżej.

Lubisz kawę z ekspresu? Niech stoi na blacie, najlepiej w pobliżu szafki z kubkami i pojemnika z kawą. Jeśli ekspresu używasz rzadko, schowaj go do szafki. Nie ma sensu, aby zajmował miejsce, które można przeznaczyć np. na wyciskarkę do soków, z której korzystasz przynajmniej raz dziennie.
To samo dotyczy zastawy stołowej: ta codzienna niech stoi blisko, a świąteczną można schować w mniej dostępne miejsce.
Sypkie produkty warto przechowywać w specjalnych opakowaniach. Unikniemy w ten sposób obsypywania się mąki z torebki czy rozsypanego cukru z przedziurawionego opakowania.
Przyprawy można przechowywać w niewielkich ozdobnych słoiczkach lub pudełeczkach. Ja jednak trzymam je w szczelnie zamkniętych opakowaniach, które umieszczam w koszyczku. W moim przypadku przesypywanie ich do pojemniczków nie sprawdziło się. Pewnie dlatego, że często używam przypraw i ziół. Wygodniej mi jest sięgnąć po torebkę niż odkręcać słoiczek, a potem dosypywać to, co z niego ubyło. Jest jeszcze jeden ważny argument: takie słoiczki zajmują znacznie więcej miejsca niż koszyczek.
Kuchenne środki czyszczące trzymam w szafce pod zlewem. Jak tylko widzę, że kończy się płyn do naczyń czy tabletki do zmywarki, to wpisuję je na listę zakupów, przyczepioną magnesem do lodówki. Nie warto czekać aż coś skończy się definitywnie, lecz mieć w zapasie. Z doświadczenia wiem, że kończy się w najmniej odpowiednim momencie. Ta sama zasada dotyczy środków do prania, artykułów higienicznych i kosmetyków.


dlaczego warto kupować siatki wielorazowego użytku, foliówki, jednorazówki, porządek w siatkach, daylicooking, poradnik domowy

Torby, siatki, reklamówki... Warto korzystać z siatek wielorazowego użytku.

Kiedyś w znacznej większości domów można było znaleźć hałdy foliowych toreb, siateczek, jednorazówek... Ja od wielu lat korzystam z materiałowych siatek. Fakt, kiedyś i u mnie można było znaleźć sterty tzw. foliówek. Wyrosłam jednak z tego, bo - oprócz niezaprzeczalnych korzyści dla środowiska - zaoszczędziłam sporo miejsca i pozbyłam się bałaganu.

Warto kupić porządną torbę, którą co jakiś czas można wyprać. Zamiast szafki foliowych toreb, często upychanych na siłę i trzymanych zupełnie bez sensu, mamy kilka solidnych toreb. Nie zajmują dużo miejsca, są wielorazowego użytku i nie ma obawy, ze podczas niesienia ziemniaków urwą się uszy.


Dbajmy o nasze mieszkania regularnie, a nie tylko przed świętami. Zaoszczędzimy sobie tym samym szaleństwa przedświątecznego, a co za tym idzie strasznego zmęczenia. Nie odkładajmy na później porządków w szafach, bo robiąc to na bieżąco unikamy bałaganu i nerwów podczas szukania czegoś potrzebnego w danej chwili. Myślę, że wiosna to idealna pora, aby zmienić nawyki i dojść do ładu z własnym domem. Organizujmy nasze otoczenie w sposób przemyślany i rozsądny. Mimo wszystko jednak, nie popadajmy w obłęd i nie stawajmy się niewolnikami naszych czterech ścian. Do wszystkiego należy podchodzić ze zdrowym rozsądkiem.

Jeśli macie swoje niezawodne sposoby, podzielcie się nimi.

 

Acha... Nie dajmy się zwariować w pogoni za perfekcjonizmem. Świat nie zawali się od kurzu na półce, ani od brudnych naczyń w zlewie. Wszystko musi mieć ramy zdrowego rozsądku. Bycie perfekcyjnym to - według mnie - znalezienie złotego środka. Nie da się być szczęśliwym żyjąc w idealnie uporządkowanym i czystym domu z poczuciem męczącego obowiązku. Dom jest dla nas, a nie my dla domu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...