Obserwuj bloga przez email

Pikantna pieczona kaczka faszerowana pomarańczami

Kaczki i gęsi były w dawnej Polsce bardzo popularne. Dzisiaj, niestety, zostały wyparte przez kurczaki. To z nich gotujemy rosół, przygotowujemy pieczenie czy panierowane kotlety. A kiedyś to właśnie kaczki i gęsi gościły na niedzielnych stołach. Podczas świąt były niemal obowiązkowe. Od pewnego czasu kaczki i gęsi stają się coraz bardziej popularne, choć wielu ciągle się boi ich. Mówi się, ze długo się pieką, że mięso wymagające jest, że trudno zrobić pyszną kaczkę czy gęś. A przecież to nieprawda. Fakt, pieką się dłużej, ale nie tak długo, aby z nich rezygnować.
Na te święta postanowiłam upiec kaczkę, ale żeby była naprawdę soczysta i aromatyczna, to koniecznie z owocami. Tym razem padło na pomarańcze. Idealnie dodały jej soczystości i delikatnego, lekko słodkiego aromatu. Mięso postanowiłam przyprawić ostrą papryką, majerankiem, tymiankiem i rozmarynem. To był strzał w dziesiątkę! Dokładnie taką samą kaczkę będę piekła na Wielkanoc 😊 Dzisiaj przepisem dzielę się z Wami, bo naprawdę jest tego wart 😊


jak upiec kaczkę, kaczka w pomarańczach, wielkanocna kaczka, jak długo piec kaczkę, daylicooking, kaczka z owocami


Składniki:
1 kaczka o wadze około 2 kg
2 lekko czubate łyżeczki soli
3 łyżeczki majeranku
2 łyżeczki ostrej papryki
2 łyżeczki suszonego tymianku
2 łyżeczki suszonego rozmarynu
1-2 pomarańcze

Kaczkę umyć i dokładnie osuszyć papierowym ręcznikiem.
Wszystkie przyprawy wymieszać razem w miseczce i natrzeć nimi całą kaczkę, wewnątrz również. Kaczkę owinąć dokładnie i ciasno folią spożywczą i wstawić do lodówki przynajmniej na 12 godzin.
Przed pieczeniem pomarańcze dobrze wyszorować, sparzyć i pokroić (razem ze skórą) w cząstki. Wnętrze kaczki wypełnić ciasno cząstkami pomarańczy.
Nogi kaczki związać bawełnianym sznurkiem lub naciąć skórę i przełożyć przez otwór skrzyżowane nogi.
Kaczkę przełożyć do naczynia do zapiekania. (Naczynia niczym nie natłuszczać, gdyż kaczka jest wystarczająco tłusta.) Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni. Piec około 2 - 2,5 godziny. 
Mięso polewać często sosem, który stopniowo powstaje podczas pieczenia. Dzięki temu kaczka nie będzie sucha. W połowie pieczenia kaczkę można oblać 1 szklanką gorącej wody. Wtedy skórka stanie się bardziej chrupiąca.

Tak upieczona kaczka wspaniale smakuje z drożdżowymi pyzami gotowanymi na parze.

kaczka pieczona z owocami, jak upiec kaczkę, ile piecze się kaczkę, jak długo piec kaczkę, kaczka przepis, daylicooking

pieczona kaczka, drób z owocami, jak długo piecze się kaczkę, ile czasu piec kaczkę, daylicooking


Pieczecie kaczkę na Wielkanoc?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...