Obserwuj bloga przez email

Ogórki małosolne bez wody

Ogórki małosolne lubi chyba każdy. Nieodmiennie kojarzą się z wakacjami i słońcem. Często, w upalne dni, wraz z chlebem posmarowanym zimnym masłem, tworzą prawdziwy przysmak. Mnie ogórki małosolne kojarzą się też z wyprawami nad wodę. Pamiętam, jak mama nad jeziorem wręczała nam po ogórku i pajdzie chleba z masłem. Jakież to pyszne było! 
Kiszenie takich ogórków w tradycyjny sposób zajmuje kilka dni. Jest jednak sposób, aby to znacznie przyspieszyć i mieć już po 24 godzinach pyszne, chrupiące i pachnące ogórki małosolne. Oprócz tego to doskonały sposób na przewożenie ich. Jadąc pod namiot czy na kemping nie ma konieczności dźwigania ciężkich słoików, które przecież mogą się stłuc. Woreczki nie zajmują dużo miejsca, są wygodne, a po zjedzeniu zawartości można je wyrzucić lub zwinąć i zabrać do domu. Ze słoikami już nie jest tak różowo. Sami wypróbujcie ten sposób, a przekonacie się, jakie to proste i szybkie.


ogórki kiszone na sucho, małosolne w worku, jak zakisić ogórki bez wody, przetwory, daylicooking


Składniki:
1 kg ogórków 
1 łyżka drobnej soli
3-4 gałązki kopru
kilka ząbków czosnku
ok. 10 cm korzenia chrzanu
1 łyżka ziaren gorczycy


Ogórki umyć i dokładnie osuszyć. Ściąć końcówki, żeby ogórki szybciej się zakisiły. Czosnek obrać i zgnieść. Chrzan oczyścić (obrać, oskrobać lub tylko dobrze wyszorować) i przekroić wzdłuż na węższe słupki. 
Do woreczków (najlepiej strunowych) wkładać ogórki wraz z dodatkami. Wsypać sól i zamknąć szczelnie torebkę, usuwając jednocześnie z niej powietrze. Potrząsać przez chwilę woreczkiem, aby składniki wymieszały się wraz z solą. Woreczek szczelnie zamknąć lub zawiązać. Wstawić do lodówki na 4-6 godzin, a następnie wyjąć z niej i pozostawić w temperaturze pokojowej na około 20-24 godziny. Po tym czasie mamy gotowe ogórki małosolne. Warto je wtedy przechowywać w lodówce.


kiszone na sucho, kiszone w woreczku, ogórki z worka, przetwory, daylicooking

UWAGA
Nie jest to sposób na klasyczne ogórki kiszone, lecz jedynie małosolne, zjedzone w krótkim czasie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...