Obserwuj bloga przez email

Zupa pieczarkowa na maśle

Jestem pod ogromnym wrażeniem filmu „Punkt krytyczny - Energia odNowa", na którego prapremierę miałam przyjemność być zaproszoną. Miała ona miejsce 10. maja w Warszawie, a zorganizowały ja wspólnie dwie fundacje: WWF Polska oraz The Climate Reality Project - fundacja założona przez byłego wiceprezydenta USA, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Ala Gore'a. Spotkanie ze specjalistami z WWF Polska oraz The Climate Reality Project pozwoliło odpowiedzieć na wiele pytań, jakie pojawiają się obecnie w związku z zachodzącymi zmianami klimatu, a także zapoznać się z możliwymi rozwiązaniami, po to aby ten niszczący naszą planetę proces zatrzymać. Prapremierę filmu poprzedziły warsztaty - panele dyskusyjne oraz liczne prezentacje, które prowadzili: Patrick van der Meulen, Pavel Antonov, Tobiasz Adamczewski i Zsolt Bauer. To spotkanie było na tyle ciekawe, że pozwoliło nam zwrócić uwagę na sprawy, które do tej pory wydawały się zupełnie nieistotne, albo o istnieniu ich nie mieliśmy bladego pojęcia. No cóż...nie warto być ignorantem w żadnej dziedzinie, która dotyczy naszego życia. Dużo dały nam też wspólne, mniej formalne rozmowy podczas przerwy kawowej czy lunchu.
Na zobaczenie filmu namawiam Was od pewnego czasu, ale - przyznaję - dopiero po jego obejrzeniu w pełni zrozumiałam wagę problemu jakim jest degradacja naszego środowiska. Tak, wiem, brzmi górnolotnie i egzaltowanie. Jeśli jednak obejrzycie ten film, to zrozumiecie, że te problemy nie są wymysłem szalonych ekologów, lecz realnym zagrożeniem dla naszej mniej lub bardziej odległej przyszłości. 
Zanim jednak porozmawiamy o środowisku, zapraszam na pyszną zupę pieczarkową. Ugotowałam ją dość szybko i bez mięsa. Myślicie, że się nią nie najecie? że jest mało wyrazista w smaku? Nic z tych rzeczy. Jest lekka, a jednocześnie intensywna w smaku. Ma dużo pieczarek i cudowny pieczarkowo-maślany smak. Zapraszam do kuchni 😊Składniki na 2-3 porcje:
500 g pieczarek
1 średnia cebula
3-4 większe ząbki czosnku
100 g masła
200 ml słodkiej śmietanki
sól i pieprz do smaku

Pieczarki oczyścić: lepiej obrać niż płukać, gdyż wtedy nabiorą wody i trudno będzie je przysmażyć. Pokroić w średniej grubości plasterki.
Cebulę i czosnek obrać i posiekać na średnią grubość.
Na patelni rozgrzać 1 łyżkę masła. Zeszklić cebulę i czosnek. Dodać pieczarki, połowę pozostałego masła i wszystko razem podsmażyć na lekko złoty kolor często mieszając. Kiedy pieczarki będą usmażone, wszystko przełożyć do garnka, dodać resztę masła i wlać około 1-1,5 litra wody. (Pamiętać o "przepłukaniu" patelni wodą i wlaniu jej do garnka z zupą, aby nie tracić smaku.)
Zupę posolić i gotować przez kilka minut. Zdjąć z ognia, wlać słodką śmietankę i przyprawić świeżo mielonym pieprzem. Podawać z makaronem i ulubioną zieleniną, np. koperkiem lub pietruszką. 

Czy wyrzucając plastikową torebkę zastanawiacie się ile lat będzie się ona rozkładać? Czy kupując mięso na pieczeń (zapakowane w folię) myślicie nad tym jak "wyprodukowano" ten kawałek mięsa i folię do jego zapakowania? Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak wygląda przygotowanie i transport np. egzotycznych owoców? Ja kiedyś nie myślałam o tym, bo niby po co zawracać sobie głowę czymś co mnie nie dotyczy? No właśnie... Wielu z nas żyje egoistycznie. Myślimy TYLKO o sobie, o dniu dzisiejszym, o własnej wygodzie i zachciankach. Rozwój cywilizacyjny pozbawił nas instynktu samozachowawczego i odmóżdżył. Nie waham się użyć tego słowa. Prosty przykład: przewidywanie pogody. Kiedyś ludzie na podstawie obserwowania przyrody potrafili przewidzieć jaka będzie pogoda za jakiś czas. Z takich własnie obserwacji powstawały przysłowia. Nie było to puste gadanie, ale wiedza wynikająca z obserwowania natury. Teraz niestety nie dość, że pogoda mało przewidywalna, to w zasadzie mało kto potrafi ją przewidzieć na podstawie obserwacji przyrody. Wolimy sięgnąć po aplikację w smartfonie lub włączyć tv. I niech mi ktoś powie, że to nie jest lenistwo czy ignorancja. Idziemy na łatwiznę, moi drodzy. Co jednak zrobimy, kiedy zabraknie np. prądu przez dłuższy czas? Nastąpi kompletna dezorientacja, co łatwo zobaczyć w centrach miast w momencie kiedy wysiądzie sygnalizacja świetlna. Nagle okazuje się, że niewielu kierowców potrafi się w tym odnaleźć. Znaki drogowe? nie patrzą, nie wiedzą co znaczą...Panika w oczach i chaos na skrzyżowaniu. Nie myślimy, żyjemy trochę jak automaty. 
Kiedy słyszymy bądź czytamy o huraganach, tajfunach strasznych powodziach nimi wywołanych, które zdarzają się (coraz częściej...) na innych kontynentach, to czy zdajemy sobie sprawę czym to jest spowodowane i czy może dotknąć nas samych?


           Zmiana klimatu na świecie ma wpływ na polską rzeczywistość

Anomalie pogodowe bardziej kojarzą się z huraganami i powodziami w odległych częściach świata. Jednak zmiana klimatu ma także wpływ na polską rzeczywistość. Dwa ostatnie 10-lecia XX wieku i pierwsza dekada XXI wieku były najcieplejszymi okresami w historii obserwacji w Polsce. Rok 2015 był najcieplejszy w historii pomiarów w Polsce. Wzrost temperatury powietrza daje się zauważyć we wszystkich porach roku. Od roku 1981 ma miejsce zauważalny wzrost temperatur ekstremalnych. W parze z nimi notuje się także nasilenie ekstremalnych warunków klimatycznych, które zmieniają dynamikę klimatu w Polsce. Od lat 90-tych w naszym kraju pojawiają się fale upałów, gdzie temperatura powietrza przekracza trzydzieści stopni i utrzymuje się co najmniej 3 dni. Na większości obszarów Polskich zmniejsza się liczba dni mroźnych. Zmienia się także struktura opadów w naszym kraju. Zwiększa się liczba dni z bardzo dużymi opadami, gdzie na dobę spada 50 mm lub więcej wody, jednocześnie wydłuża się okres całkowicie bezdeszczowy lub z bardzo małymi opadami. Powoduje to coraz częstsze susze. W XX wieku wystąpiły one już 24 razy, natomiast w latach 2001–2011 byliśmy świadkami aż 9 susz występujących w różnych okresach roku.
Poza wspomnianymi zjawiskami dają się zaobserwować coraz częstsze, bardzo silne wiatry trwające wiele godzin lub nawet kilka dni. Szkwały i trąby powietrzne kiedyś zdarzały się  średnio 6 razy rocznie, przy czym w latach 2008–2010 ich częstotliwość wzrosła od 7 do nawet 20 w ciągu roku. Łączną wartość strat spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne w naszym kraju w latach 2001-2011 oszacowano na około 90 mld zł.[1] 

[1] https://klimada.mos.gov.pl/wp-content/uploads/2013/11/SPA-2020.pdf

Nadal uważacie, że nas te problemy nie dotyczą?

„Punkt krytyczny - Energia odNowa" to pierwszy polski pełnometrażowy film oraz dziesięcioodcinkowy serial na temat zmiany klimatu i nieuniknionej rewolucji energetycznej. Twórcy pokazują, dlaczego klimat nagle się zmienia i przed jakimi wyzwaniami w związku z tym stajemy. Dowiadujemy się co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana i jakie są tego skutki. Film odpowiada też na pytania; czy można poradzić sobie ze smogiem, jaki jest ślad węglowy pomidora i co musi się wydarzyć, żeby nie doszło do tragedii na miarę zagłady dinozaurów. Nad światem i Polską unosi się bowiem widmo powodzi, suszy, braku wody pitnej i żywności. Film zwraca też uwagę na kwestię alternatywnych źródeł energii i problemów z jakimi w naszym kraju borykają się ich zwolennicy. Dokument nie tylko ostrzega, lecz także proponuje rozwiązania dotyczące tego, jak możemy pomóc powstrzymać nadchodzącą katastrofę. Te zmiany już zachodzą i zarówno dla Polski, jak i dla nas samych jest to Punkt Krytyczny. Poniżej trailer filmu.Film swoją premierę będzie miał w niedzielę 14. maja w Warszawie – Kinoteka PKiN, godz. 15.00, a następnie wyświetlą go (za każdym razem o godzinie 17.30):
  • w poniedziałek 22. maja Multikino w Krakowie,
  • we wtorek 23. maja Multikino w Galerii Katowickiej,
  • w środę 24. maja Multikino Arkady Wrocławskie,
  • w czwartek 25. maja Multikino Stary Browar w Poznaniu,
  • w piątek 26. maja Multikino w Łodzi,
  • w poniedziałek 29. maja Multikino w Galaxy Centrum w Szczecinie,
  • we wtorek 30. maja Multikino w Gdańsku,
  • w środę 31. maja Multikino w Bydgoszczy,

Pokazy są bezpłatne, a wejściówki na nie można pobrać na stronie Energia odNowa. Po emisji filmu można wziąć udział w ciekawej debacie.

 Film i serię odcinków wyreżyserował Łukasz Bluszcz, reżyser i scenarzysta programów oraz filmów dokumentalnych dla Discovery, BBC czy Al Jazeera English – takich jak m.in. Przystanek Bieszczady, Chopin Reloaded, Był Bunt. Narratorem filmu jest Marcin Dorociński, który kolejny raz bierze udział w projekcie na rzecz ochrony środowiska. Producentem wykonawczym projektu jest Vision HouseProductions – dom produkcyjny od ponad dziesięciu lat tworzący filmy dokumentalne oraz programy dla polskich i zagranicznych stacji telewizyjnych.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...