Obserwuj bloga przez email

Lodowy deser jogurtowy z jeżynami - jak wykorzystać mrożone owoce?

Zbliża się lato, a więc sezon na świeże owoce. Maliny, truskawki, jeżyny...sporo tego. Jak jednak wykorzystać mrożone owoce z ubiegłego sezonu, które jeszcze zapewne w niejednej zamrażarce się chowają? To pytanie zadałam samej sobie kilka dni temu podczas sprzątania zamrażarki. Okazało się, ze jedna z szuflad zawiera całkiem sporo paczuszek z malinami i jeżynami. Pewnie trzymałam je na tzw. specjalną okazję i...zapomniałam. Myślę, że nie tylko w mojej zamrażarce można znaleźć takie skarby. A skoro sezon na świeże owoce już niedługo, to warto zjeść zeszłoroczne zapasy i zrobić miejsce dla tegorocznych. Proponuję Wam prosty i lekki deser jogurtowy z owocami. 

deser lodowy, deser z jogurtu, co zrobić z mrożonych owoców, daylicookingSkładniki na 2-3 porcje:
ok. 1 szklanka mrożonych owoców (u mnie jeżyny)
250 ml gęstego jogurtu naturalnego (najlepszy grecki)
cukier do smaku

Mrożone owoce wysypać do blendera. Dodać niewielką ilość cukru (na około 1 szklankę owoców dodałam 1 łyżkę cukru) i zmiksować. Dodać naturalny jogurt i wymieszać. Od razu podawać. Można udekorować bitą śmietaną.

deser lodowy, deser z jogurtu, co zrobić z mrożonych owoców, daylicookingJak myślisz?...


                ...czy OZE są szkodliwe dla środowiska?

Wokół OZE narosło sporo nieprawdziwych informacji, zwłaszcza w kontekście ich rzekomej szkodliwości na organizm ludzki. Duże emocje budzą zwłaszcza elektrownie wiatrowe i wpływ, jaki mają one na ludzi i środowisko. Wśród Polaków wcale nie taki rzadki jest pogląd, że farmy wiatrowe źle oddziałują na ich samopoczucie, emitując niesłyszane infradźwięki. Tymczasem nawet polskie Ministerstwo Zdrowia nie dopatrzyło się, jakoby miały one negatywny wpływ na organizm ludzki[1]. W przypadku farm wiatrowych problemem może być hałas słyszalny, jednak kwestie jego natężenia regulują przepisy środowiskowe. Jak podkreśla MZ złe samopoczucie osób mieszkających w pobliżu elektrowni wiatrowych może być spowodowane tzw. efektem nocebo. Powoduje on, że neutralne lub nawet korzystne działania przyczyniają się do pogorszenia samopoczucia człowieka, co jest spowodowane jego negatywnym nastawieniem.
W przypadku elektrowni wiatrowych często podkreśla się ich negatywny wpływ na faunę. Prawdą jest, że wiatraki postawione w nieodpowiednich miejscach istotnie mogą być niebezpieczne zwierząt[2]. Dlatego opracowano zestaw dobrych praktyk, które pozwalają na minimalizowanie negatywnego wpływu na zwierzęta i środowisko, w którym żyją. Badania naukowe prowadzone w różnych częściach świata wykazują, że prawidłowo zlokalizowane i rozmieszczone elektrownie wiatrowe nie mają znaczącego negatywnego oddziaływania na środowisko, w tym na ptactwo. Podstawowe znaczenie dla minimalizacji ewentualnych negatywnych oddziaływań elektrowni wiatrowych na ptaki ma właściwy wybór lokalizacji. W szczególności unikanie lokalizowania wiatraków na obszarach intensywnie użytkowanych przez ptaki i inne gatunki w tym na obszarach lęgowych. Odpowiednie rozwiązania wdrożono także w przypadku elektrowni wiatrowych lokalizowanych na akwenach. Aby zminimalizować ryzyko wystraszenia zwierząt (a co za tym idzie uszkodzeń i urazów) spowodowanych przez dźwięki i drgania pochodzące z wiatraków zastosowano w nich specjalny system. Dzięki niemu łopaty zaczynają obracać się od minimalnej prędkości osiągając maksymalną moc po 15-20 minutach. Dzięki temu zwierzęta mają czas na oddalenie się od elektrowni na bezpieczną odległość.[3]


Film "Punkt krytyczny - energia odNowa" między innymi porusza kwestie właśnie OZE. Jest to pierwszy polski pełnometrażowy film oraz dziesięcioodcinkowy serial na temat zmiany klimatu i nieuniknionej rewolucji energetycznej. Twórcy pokazują, dlaczego klimat nagle się zmienia i przed jakimi wyzwaniami w związku z tym stajemy. Dowiadujemy się co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana i jakie są tego skutki. O tym filmie pisałam już na blogu. Miałam również przyjemność być zaproszoną na przedpremierowy pokaz tego filmu, który wywarł na mnie niesamowite wrażenie. Jego oficjalna premiera miała miejsce 14. maja w Warszawie, możecie jednak w dalszym ciągu obejrzeć go podczas bezpłatnych seansów. Wystarczy tylko zarejestrować się na stronie Energia odNowa. Własnie tam pobierzecie darmowe wejściówki.
Oprócz pełnometrażowego filmu powstała seria krótszych filmów, które będą prezentowane na kanale Discovery. Z całego serca zachęcam Was do obejrzenia i pełnometrażowej wersji, i serialu. Jestem pewna, że nie zawiedziecie się i - podobnie jak ja - wyjdziecie z seansu z (przynajmniej) trochę innym spojrzeniem na otaczająca nas rzeczywistość. To nie jest tak, że jednostka niewiele może. Wręcz przeciwnie: od jednostki zaczyna się, a kończy na globalnej zmianie świadomości. 


Gdzie można obejrzeć pełnometrażowy film "Punkt krytyczny - energia odNowa"? • w poniedziałek 22. maja Multikino w Krakowie,
 • we wtorek 23. maja Multikino w Galerii Katowickiej,
 • w środę 24. maja Multikino Arkady Wrocławskie,
 • w czwartek 25. maja Multikino Stary Browar w Poznaniu,
 • w piątek 26. maja Multikino w Łodzi,
 • w poniedziałek 29. maja Multikino w Galaxy Centrum w Szczecinie,
 • we wtorek 30. maja Multikino w Gdańsku,
 • w środę 31. maja Multikino w Bydgoszczy.
 • Wszystkie seanse rozpoczynają się o godzinie 17.30, a kończą się debatą z ekspertami na temat przyszłości Polski w świecie odchodzącym od węgla i innych paliw kopalnych. 

  Poniżej trailer filmu:   Film i serię odcinków wyreżyserował Łukasz Bluszcz, reżyser i scenarzysta programów oraz filmów dokumentalnych dla Discovery, BBC czy Al Jazeera English – takich jak m.in. Przystanek Bieszczady, Chopin Reloaded, Był Bunt. Narratorem filmu jest Marcin Dorociński, który kolejny raz bierze udział w projekcie na rzecz ochrony środowiska. Producentem wykonawczym projektu jest Vision House Productions – dom produkcyjny od ponad dziesięciu lat tworzący filmy dokumentalne oraz programy dla polskich i zagranicznych stacji telewizyjnych.  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...