Obserwuj bloga przez email

Puszysty i lekki biszkopt z pianką z bitej śmietany i galaretki. Punkt krytyczny - Energia odNowa.

Wielu z Was na pewno zna to ciasto. Dawno go nie robiłam, więc była okazja przypomnieć sobie i przy okazji pokazać Wam na blogu. Ciasto jest proste i bardzo lekkie. Nie trzeba go niczym ozdabiać. Żadne polewy, lukry czy posypki nie są potrzebne. Biszkopt delikatnie nabiera wilgoci od śmietanowej pianki. Jeśli jednak lubicie bardziej wilgotne ciasta, to możecie biszkopt skropić ponczem lub wodą z cytryną.

prosty biszkopt, lekkie ciasto, proste ciasto biszkoptowe, jak upiec biszkopt, daylicookingSkładniki:
biszkopt:
6 jajek
1 szklanka cukru
szczypta soli
2/3 szklanki mąki pszennej
2/3 szklanki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżki zimnej wody

Jajka umyć, osuszyć i oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę dodając stopniowo w trakcie ubijania cukier i szczyptę soli. Proszek do pieczenia wymieszać z wodą i połączyć z żółtkami - dodać do ubitych białek i wymieszać. Można mikserem na małych obrotach. Obie mąki wymieszać razem i przesiane dodać do jajek - całość razem delikatnie połączyć.
Przelać do formy i  piec w temperaturze 160 stopni przez około 30 minut. Biszkopt powinien lekko się zazłocić. Po upieczeniu dobrze wystudzić dobrze i przekroić na dwa placki.


pianka:
500 ml śmietany kremówki (36%, ewentualnie 30%)
2 malinowe galaretki (każda na pół litra wody)

Galaretki rozpuścić w połowie zalecanej na opakowaniu wody. Odstawić w chłodne miejsce do lekkiego zastygnięcia. Kiedy galaretka będzie już lekko zastygnięta, ale nie całkowicie zestalona, wtedy ubić śmietanę na sztywno. Następnie przełożyć do niej galaretkę i chwilę zmiksować.

Piankę śmietanową wylać na jeden z placków biszkoptowych i przykryć drugim lekko dociskając. Ciasto owinąć folią spożywczą i wstawić przynajmniej na kilka godzin do lodówki. Najlepsze jest na drugi dzień, kiedy delikatny biszkopt nabierze odrobiny wilgoci z pianki.
Wierzchu ciasta nie trzeba oblewać ani lukrem, ani żadną polewą. Ciasto jest bardzo lekkie i delikatne w smaku i konsystencji.lekkie ciasto, jak zrobić biszkopt, ptasie mleczko, daylicooking

[Ciasto przygotowałam w prostokątnej blasze o wymiarach 40 cm X 24 cm]


A skoro już ciasto gotowe, a kawa stygnie, to może porozmawiamy o czymś innym niż kuchnia?

Od pewnego czasu zbieram informacje na temat OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. Dlaczego mnie to tak interesuje? Z dwóch powodów: szukam alternatywnego do sieciowego sposobu ogrzewania domu, ale także czystość naszego środowiska jest jest dla mnie ważna. Moje dzieciństwo przypadło na lata 70. Wierzcie mi, że to był inny świat niż teraz. Trawa była naprawdę zielona, słońce opalało, a nie przypalało, a woda w rzekach była wodą, a nie ściekami. Właśnie tak pamiętam moje dzieciństwo. I choć byłam typowym mieszczuchem wychowanym w blokowisku, to jednak całe wakacje przebywałam poza miastem: u dziadków, na koloniach i wycieczkach. Pamiętam, jak moczyliśmy nogi w niewielkich rzeczkach, jak zbieraliśmy mlecz na łąkach. Zupę szczawiową robiło się ze szczawiu własnoręcznie zebranego. Teraz nie jest to takie proste, niestety. Degradacja środowiska postępuje, choć nie każdy to dostrzega. 


              Głównymi trucicielami powietrza nie są duże fabryki i samochody
 Wbrew pozorom to nie transport samochodowy jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce, a gospodarstwa domowe. Za złą jakość tego, czym oddychamy odpowiada tak zwana niska emisja, czyli te spaliny, które pochodzą z domowych kotłów i pieców na paliwa stałe. Blisko 90% rakotwórczego benzo(a)pirenu pochodzi z tego, co Polacy spalają w domowym zaciszu. Niska emisja jest również głównym źródłem pyłów zawieszonych PM10. Pochodzi z niej ponad 50 procent tego rodzaju zanieczyszczeń[1]. Niestety w Polsce nie obowiązują żadne standardy emisyjne dla kotłów używanych w polskich domach. Jest to tym istotniejsze, że w naszym kraju sprzedawanych jest około 200 tysięcy takich urządzeń, a blisko 1/3 z nich posiada bardzo złe parametry (tzw. kopciuchy). Często spalany jest w nich węgiel fatalnej jakości. Dzieje się tak głównie dlatego, że także tutaj nasze państwo nie ma żadnych określonych norm. W efekcie do gospodarstw domowych często trafiają miał i muł węglowy, które w innych krajach nie są w ogóle dopuszczone do obrotu. Poza nimi Polacy palą także śmieciami i odpadami plastikowymi, które wprowadzają do powietrza szereg toksycznych substancji. Warto dodać, że wspomniane normy są standardem w większości państw Unii Europejskiej.


[1]http://www.kobize.pl/uploads/materialy/Inwentaryzacje_krajowe/2015/Bilans%20emisji%20-%20raport%20podstawowy_2013.pdfJeśli chodzi o OZE, to krąży wiele mitów na ten temat. Często bzdurnych, na zasadzie "jedna pani drugiej pani w maglu powiedziała". Przyznam się Wam, że przeraża mnie ignorancja wielu ludzi, którzy wiedzę (na wiele tematów) czerpią zamiast u źródła, to z memów, demotów i tym podobnych bzdur. Tym bardziej przeraża, że w obecnych czasach dotarcie do informacji jest dziecinnie proste. Wystarczy tylko chcieć.

Czy wiecie, że...?


OZE  jest w stanie zastąpić paliwa kopalne
 Powszechnie uważa się, że energia odnawialna nie może zastąpić paliw kopalnych we wszystkich sektorach gospodarki. Zważywszy na to, że szeroki zakres usług jest dostarczany przy pomocy energii konwencjonalnej (np. elektryczność, ogrzewanie czy transport), większość ludzi uważa za niewykonalne technicznie, aby w pełni zastąpić energię pochodzącą z paliw kopalnych. Ludzie ci utrzymują, że energia odnawialna nadaje się co najwyżej do uzupełniania zapotrzebowania na energię elektryczną, tzn. do pokrycia jednej trzeciej całkowitego zapotrzebowania na energię, jednak z wyłączeniem paliw transportowych, pary przemysłowej oraz ogrzewania w budynkach mieszkalnych obecnie zasilanych paliwami płynnymi i gazowymi. Rzeczywistość jest jednak inna. Główna przeszkoda do pełnej transformacji systemu energetycznego nie jest natury technicznej – w zasadzie zarówno od strony technicznej jak i ekonomicznej globalny system oparty w pełni na energii odnawialnej jest możliwy do osiągnięcia. Decydującymi czynnikami są elektryfikacja oraz efektywność energetyczna. Zastąpienie paliw kopalnych, w perspektywie długoterminowej, we wszystkich sektorach jest całkiem możliwe, kiedy zrozumie się gdzie i w jakich usługach potrzebna jest energia i jak można ją dostarczyć na różne sposoby. Ograniczenie popytu na energię – poprawa efektywności, rozwijanie systemu elektryfikacji oraz przygotowanie inteligentnych sieci w celu zintegrowania rosnącej podaży na energię odnawialną – zmniejszyłoby zużycie energii konwencjonalnej we wszystkich sektorach. Wniosek jest prosty: tradycyjne paliwa kopalne mogą być zastąpione w nadchodzących latach wraz z postępem technologicznym. Założenie, że energia odnawialna nie jest w stanie zastąpić paliw w transporcie czy w budownictwie i w związku z tym nie może istnieć system oparty w pełni na energii odnawialnej jest mitem. [1]

[1]http://awsassets.wwfpl.panda.org/downloads/wwfpolska_demaskowanie_mitow_klimatycznych.pdf (str. 52-53)Chcesz wiedzieć więcej?

„Punkt krytyczny - Energia odNowa" to pierwszy polski pełnometrażowy film oraz dziesięcioodcinkowy serial na temat zmiany klimatu i nieuniknionej rewolucji energetycznej. Twórcy pokazują, dlaczego klimat nagle się zmienia i przed jakimi wyzwaniami w związku z tym stajemy. Dowiadujemy się co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana i jakie są tego skutki. Film odpowiada też na pytania; czy można poradzić sobie ze smogiem, jaki jest ślad węglowy pomidora i co musi się wydarzyć, żeby nie doszło do tragedii na miarę zagłady dinozaurów. Nad światem i Polską unosi się bowiem widmo powodzi, suszy, braku wody pitnej i żywności. Film zwraca też uwagę na kwestię alternatywnych źródeł energii i problemów z jakimi w naszym kraju borykają się ich zwolennicy. Dokument nie tylko ostrzega, lecz także proponuje rozwiązania dotyczące tego, jak możemy pomóc powstrzymać nadchodzącą katastrofę. Te zmiany już zachodzą i zarówno dla Polski, jak i dla nas samych jest to Punkt Krytyczny.

Premiera filmu odbędzie się w weekend otwarcia festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie. Jest to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności festiwal filmów dokumentalnych w Europie. Oprócz pokazów podczas festiwalu, „Punkt krytyczny - Energia odNowa" będzie można zobaczyć w ośmiu polskich miastach: Krakowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Katowicach, Łodzi, Lublinie i dwóch za granicą: Berlinie i Brukseli. Projekcje odbędą się w ramach bezpłatnych pokazów, na które będzie można się zarejestrować na stronie kampanii EnergiaodNowa.pl. Po każdej projekcji filmu odbędzie się debata z ekspertami na temat przyszłości Polski w świecie odchodzącym od węgla i innych paliw kopalnych. 

Film i serial „Punkt krytyczny - Energia odNowa" powstały w ramach kampanii zainicjowanej przez Fundację WWF Polska „Energia odNowa". Nasza produkcja ma w przejrzysty sposób pokazać, że jesteśmy w epicentrum zmian prowadzących do świata bardziej przyjaznego dla klimatu – mówi Tobiasz Adamczewski, ekspert ds. klimatu i koordynator kampanii w WWF. - Chcemy, aby Polacy dowiedzieli się i zrozumieli co się wokół nich dzieje oraz jaki wpływ ma każdy z nas na ochronę klimatu. Celem kampanii jest pokazanie, że prowadzenie odpowiedzialnej polityki klimatycznej, w tym rozwój odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i innych innowacji, będzie korzystne dla nas samych – dodaje Adamczewski.

Produkcja filmowa jest częścią projektu „Energia odNowa". Partnerami przedsięwzięcia są: Instytut na rzecz Ekorozwoju, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Instytut Energetyki Odnawialnej. Obsługą PR kampanii zajmuje się agencja First Aid Communication, która od 2010 roku wspiera komunikacyjnie projekty związane z ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem.

Film i serię odcinków wyreżyserował Łukasz Bluszcz, reżyser i scenarzysta programów oraz filmów dokumentalnych dla Discovery, BBC czy Al Jazeera English – takich jak m.in. Przystanek Bieszczady, Chopin Reloaded, Był Bunt. Narratorem filmu jest Marcin Dorociński, który kolejny raz bierze udział w projekcie na rzecz ochrony środowiska. Producentem wykonawczym projektu jest Vision HouseProductions – dom produkcyjny od ponad dziesięciu lat tworzący filmy dokumentalne oraz programy dla polskich i zagranicznych stacji telewizyjnych.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...