Obserwuj bloga przez email

Pigwowe konfitury - najlepszy dodatek do herbaty wspomagający odporność

O pigwie trochę czytałam i trochę słyszałam. Pamiętam, że kiedy byłam dzieckiem, dziadek pozywał mi drzewo pigwy. I to byłoby na tyle z mojej wiedzy. Niedawno dostałam smsa od znajomej, czy nie chcę trochę pigwy, bo ma sporo i chętnie się podzieli. Pytanie, rzecz jasna, retoryczne, bo kto nie chciałby pigwy z ogródka? Myślałam dwa dni jak zagospodarować owoce, ale że to niebywałe bogactwo witaminy C (podobno dwa razy więcej niż cytryna), to postanowiłam przygotować ją jako dodatek do herbaty.przetwory na zimę, zamiast cytrynyPigwa z wyglądu przypomina jabłko, a smakuje podobnie jak cytryna. Jest dość twarda, wiec trzeba uzbroić się w ostry nóż i cierpliwość, ale warto, bo zamiast klasycznego plastra cytryny sprawdza się rewelacyjnie. (Na zdjęciach widzicie owoce pigwowca, a nie pigwę. Pigwa jest większa.)zamiast cytryny, przetwory na zimęSkładniki:
około 1 kg pigwy
około 400 g cukru

Pigwę opłukać, przekroić i wyciąć gniazda nasienne - nie obierać. Każdą cząstkę pokroić na plastry grubości około 2 centymetrów. Włożyć do garnka i zasypać cukrem i odstawić pod przykryciem na kilka godzin, żeby owoce puściły sok.
Na niewielkim ogniu gotować mieszając często. Sok (powinno go być sporo) powinien odparować częściowo. Po około godzinie przełożyć do umytych i wyparzonych słoiczków. Pasteryzować przez kilkanaście minut.zamiast cytryny, zamiennik cytryny, przetwory, na zimę


Trudne? Chyba nie. Zimą przyda się ten dodatek do herbaty, kiedy wrócimy zmarznięci i będziemy marzyć o czymś, co szybko nas rozgrzeje.herbata z pigwą, przetwory, na zimę, zamiennik cytryny, zamiast cytrynyTrudno jest kupić pigwę. Czasami na targach jest, czasami w tzw. lepszych sklepach. Warto za nią rozejrzeć się, może ktoś z rodziny czy znajomych ma na działce? Te owoce są bez porównania lepsze (pod każdym względem) od egzotycznych cytryn, konserwowanych nie wiadomo czym i przechowywanych nie wiadomo jak. W poszukiwaniu zdrowia warto sięgnąć do korzeni, czyli produktów, które kiedyś były popularne.


zimowe napoje rozgrzewające, przetwory, zamiennik cytryny do herbaty


Warto z pigwy lub pigwowca przygotować także pigwowy syrop na zimno. Idealnie sprawdzi się do jesiennej lub zimowej herbaty czy deserów.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...